Fraksiyonel Lazer Hangi Aylarda Yapılır?

Fraksiyonel Lazer Hangi Aylarda Yapılır? Sorusu ile ilgili olarak cilt lekeleri tedavisinden sonra lazerle yapılan tüm diğer tedavilerde olduğu gibi biz hastanın tedavi bölgesini genelde güneşten  korumasını isteriz. O nedenle güneş etkilerinin daha az etkili olduğu son bahar, kış ve ilk baharın ilk ayları bizim bu tedavilerde, tercih edeceğimiz aylardır. Yaz aylarında genelde kapalı mekanda bulunan ve çok fazla dışarı çıkmayan hastaları bu tür tedaviler için kabul ediyoruz ancak elbette ki böyle bir lazer tedavisi aldıktan sonra plaja gidip güneşlenmek çok ta doğru değildir.

 İz Tedavisi

Yüz, sırt ve göğüste meydana gelen akne izleri (sivilce izleri) ve çukurları, suçiçeği izleri, yara ve yanık izleri ve deri çatlamalarında en kuvvetli ve Fraksiyonel Lazer Hangi Aylarda Yapılır?en gösterişli tedavi yöntemidir!

Akne izlerinin (sivilce izlerinin) tedavisi: Akne (sivilce) izleri, yüzeyel ve derin olmak üzere iki ana grupta sınıflandırılmaktadır:

Yüzeyel akne (sivilce) izleri: Cildin üst tabakasını etkileyen izlerdir. Bu izler bilhassa sivilce tedavisi sonrasında daha çok ortaya çıkar ve kızarıklık zemininde hafif çukurlar ve çökmeler halinde görülür. Yüzeyel sivilce izi, iyileşmeyen sivilce izlerinin tedavisi kolaylıkla CO2 fraksiyonel lazer ile olasıdır.

Derin akne (sivilce) izleri: Deri üstünde akne izleri buz kıracağı ile delinmiş alanlar, yuvarlak-oval şekilli ya da derin çukurlar halinde olabilir. Çoğunlukla derin olan bu çeşit sivilce izleri, cildin üst tabakasının alt tabakalar aracılığıyla içeriye gerçek çekilmesinden kaynaklanırlar. Tedavisi en zor olan bu tip akne izlerinde fraksiyonel CO2 lazer ile büyük oranda iyileşme gözlemlenmektedir.

Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün giderilmesi

Lekelerin Tedavisi

Ciltte olan güneş lekesi, yaşlılık lekesi, doğum sonrasında meydana gelen lekeler ve yüzeysel pigment bozukluklarının giderilmesi Karbondioksit lazerlede mümkün olmaktadır, fakat leke tedavisinde lazer merkezimizde Q Switched Nd Yag lazer bu hedefle daha çok tercih ediyoruz.

Kötü yara iyileşmesi (hipertrofik skar) ve yara kabarmalarının (keloid) azaltılması

İnatçı deriden kabarık izler, keloidler fraksiyonel lazerle yumşatılıp, deri düzeyine indirilmektedir.

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Fraksiyonel CO2 lazer sisteminde seans sayısı problemin şiddetine yönelik ve uygulamanın gücü ve derinlik ayarlarına ilişkili olarak değişmektedir. Her uygulama sonrasında ortalama %40 kadar iyileşme gözlenir. Hafif-orta derece kırışıklıklar ve izlerde bir-iki seans yeteri kadar iken çok derin sivilce izleri ve kırışıklıklarda tedavi birden çok (3-5) seans olarak düzenlenir. Seansların sıklığı uygulama derinliğine yönelik değişir: tedavi yüzeysel uygulamalarda 1-1.5 ayda bir, derin uygulamalarda ise 2 ayda bir yinelenir. Detaylı bilgi için tıklayınız.