Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel Lazer Nedir? Sorusunun cevabı ile ilgili olarak Fraksiyonel lazer uygulamaları; gençlerde akne izi, gözenekler, yara ve yanık izleri, ortada yaşlarda doğum çatlakları, yüz ve boyun kırışıklıkları, ek olarak ileri yaşlarda yaşlılık lekeleri ve sarkmalara çözüm getiriyor.

Fraksiyonel lazer uygulamalarının hem bir gençlerdeki sivilce izlerine hem bir de ileri yaşlardaki cilt sarkmalarına karşın kullanılabildiğini, buna bağlı olarak epeyce kapsamlı bir yaş aralığına hitap ettiğini biliniyor.

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Eskiden konvansiyonel dediğimiz, direk başlıktan çıkan, ameliyathane koşullarında tatbik edilen karbondioksit ya da erbium lazerler vardı ve bunlarda hasta kişi iyileşmesi, pansumanlarla beraber bir buçuk ayı bulurdu. Artık bu sistemler gelişerek, başlıktan çıkan ışığı fraksiyonel, yani bölerek atabilir duruma geldi. Burada bölme, noktalar halinde oldu. Arada dayanıklı deri bırakarak nokta tarzında derinin en alt tabakasına civarı ışığı göndermek mümkün. Burada amaç doku; su ve kollojen.

Lazer suyu absorbe etmekte ve hemen yüzde 30 oranında bir daralma oldu. Altta da yeni kollojen uyarımı başlıyor. Buna Bağlı Olarak fraksiyonel lazerde iki tesir var: Yüzey gençleştirme ve alttaki kollojenin tekrar yapılandırılması. Bu iki vaziyet, iyileştirme kapsamında çok harika neticeler veriyor. Cildin yüzey düzeni bozulmuş bir takım durumlar; eskiyen kazalara ilişkili oluşmuş seyreder, sivilce izleri ve çukurlukları ile beraber lekeler, yaşa ilişkili lekeler, cildin koltuk çekimine ilişkili olarak elastikiyetini kaybetmesi benzeri vaziyetlerde fraksiyonel lazer kullanılabiliyor.

Fraksiyonel Lazerin Diğer İşlemlerden Farkı Nedir?

Bu hedefle kullanılan pekçok iyileştirme yolu var. Fraksiyonel lazer tek alternatif değil. Örneğin bir akne skarında (sivilce izi) kimyasal peeling yapılabilir, dermabrazyon yapılabilir ama burada sorun şu: Kimyasal peeling’te meyve asitlerinden ek olarak derin tca’lara civarı giden değişik asitler var. Bu asitleri cilde uygularken sürdüğünüz fırçanın ya da pamuk ucunun maddeyi cilde eşdeğer düzeyde dağılıp dağılmadığı, ne derinliğe ulaşabildiği, kaç dakikada gittiği çok mühimdir. Şayet bu aşamaların rastgele birinde bir uyumsuzluk olursa homojen bir iyileşme olmaz. Dermabrazyon ise yüzeyel olarak yapılırsa çok seans gerektirebilir. Burada hem bir yüzeye homojen bir tesir sağlayabilen hem bir de inebileceği en derin tabakaya civarı inebilen metot fraksiyonel lazer uygulamalarıdır. Detaylı bilgi için tıklayınız.